Domatesi Maximize

Sarı Ampul çeri domates

Geleneksel sarı armut saksılık domates tohumu. Sırık tipi ,saksı, bahçe ve tarla tipi domatestir. Sezon boyunca istisnasız tüm dalları çeri tipi domateslerle dolan varyeteler bereketli ve oldukça lezzetli mini domatesler yetiştirmenize olanak verir. Saksı, bahçe ve tarla üretimine uygun olan domates, ticari üretime uygun olmayabilir çünkü depolama süresi kısadır. Buna rağmen yerel üretime ve hobi bahçeciliğine uygun olan bu doğal varyeteler, dalından toplanarak taze şekilde tüketilebilir.

3 cm boylu çeri tipi armut domatesler, ortalama 78 günde hasata durur. Tatlı tadı, domatesin geleneksel lezzetine eklenir. Sürekli hasat yapılabilen, günlük hasata imkan veren bu varyeteler, dalından toplayıp salatalarınıza renk katabileceğiniz domateslerdir.

Hybrit değildir. (Yetiştirdiğiniz üründen alacağınız tohum, bu tohumun aynısı olacaktır)

10 adet tohum içeren paket

Detaylar

D-38

6.00 TL

 Sırık tipi, bahçe ve tarla tipi domatestir.
Sezon boyunca istisnasız tüm dalları sarı çeri tipi domateslerle dolan varyete bereketli ve oldukça lezzetli, mini domatesler yetiştirmenize olanak verir. Bahçe ve tarla üretimine uygun olan domates, ticari üretime uygun olmayabilir çünkü depolama süresi kısadır. Buna rağmen yerel üretime ve hobi bahçeciliğine uygun olan doğal varyete, dalından toplanarak taze şekilde tüketilebilir.
3 cm boylu çeri tipi Sarı Armut Domates, ortalama 78 günde hasata durur. Tatlı tadı, domatesin geleneksel lezzetine eklenir. Sürekli hasat yapılabilen, günlük hasata imkan veren varyete, dalından toplayıp salatalarınıza renk katabileceğiniz bir domatestir.

DOMATES YETİŞTİRMEK

1- Tohumdan domates yetiştirmek istiyorsanız 3 inç genişliğinde ( 7 cm çapında ) saksılara ihtiyacını var. Uygun koşulları oluşturduğunuzda her bir sakısya 2-3 domates tohumu koyunuz . çok fazla sulamayınız . toprağın üst kısmı hafif nemli ise tohumların ihtiyacı kadar su mevcuttur demek. Toprak sıcaklığı 22.2-26.6 derece arasında olmalı.

Daha geniş saksıya daha sık aralıkla tohum ekebilirsiniz  göz ve el alışkanlığı olduğu için bir alana ne kadar tohum olmalı rahatlıkla karar verilebilmeli. Yeni başlayanlar belirttiğim saksı ebatlarında belirtilen tohum kadar başlarlarsa ne demek istediğimi anlayabilirler. Tohumlar çok sık ekilmişse seyreltme işlemi yapılmalı. Seyreltme işlemi fidelerin daha sağlıklı büyümesini sağlar. Gövde ne kadar kalınlaşırsa fide meyvesi o kadar sağlıklı olur.

2- Domates tohumlarını kuvvetli direk güneş ışığına veya 14-18 saat floresan / bitki ışık kaynağına bir kaç inç ( 7-10 cm mesafe uzaklığında ) yerleştiriniz.

3- Domates fidelerinin daha güçlü bir gövdeye sahip olması için hafif rüzgarda günde iki sefer 5-10 dakika bırakınız **** fan ile bulunduğu ortamda esinti yaratınız.

4- Domates sıcağı sever. Domates fideleriniz toprakla buluşmadan önce ekim yapılacak alanı siyah veya kırmızı naylon örtü ile 1-2 hafta öncesinden kapatınız. Topraktaki bu ekstra sıcaklık farkı daha erken ürün almanıza yardımcı olacaktır.

5- Domates fidelerini toprağa dikme işlemine sıra geldi.

Gövdenin üst kısmında bir kaç yaprak kalacak şekilde toprağa dikiniz. Yani ne kadar derine dikilirse o kadar iyi. Domates fidesi gövde kısmındanda kök salar. Derin bir çukur açıp y çukurun altına yanmış hayvan gübresi koyup fidenizi yerşetirin ve gövde boyunca fidenin etrafını toprakla doldurun. Gövdeyi kırmamaya dikkat edin.

6- Domates etrafına saman koyup , fidenizin ihtiyacı olan toprak nemini korumanıza , topraktaki hastalıkların bitkinize sıçramasını engellemiş olacaktır. Samanları Çok erken koyarsanız Toprak gölgede kalacaktır ve soğuyacaktır buda fideniz için dezavantaj.

7- Bitkiniz 3 inç ( 7- 8 cm ) boyunda olduğunda gövdenin alt kısmındaki yaprakları kopartınız. Bu yapraklar en az güneş gören ve toprakla temas etmiş ilk yapraklardır.

8- Gövdede dallar arasından çıkmış yaprakları kopartın. Meyve üretmeyecekleri gibi bitkinin enerjisini ve besinini de alacaktır. Ama diğer yaprak ve dalara dokunmayın . Fotosentez yapan ve domatese lezzet veren kısımlar yapraklardır.

9- Düzenli ve kök kısmına yeterli su gidecek kadar sulama yapmalısınız. Düzensiz sulama ( bir hafta sulamama gibi..) çiçeklenme döneminde çiçeğin çürümesine yol açar. Meyve olgunlaşmaya başladığında su vermeyi azaltırsanız meyve daha lezzetli olur. fazla su meyvelerin veya çiçeklerin çürümesine yol açtığı gibi bitkiyi strese de sokar. yeterli miktarda sulama sağlıklı meyveler için çok önemlidir. En iyi sulama güneş doğmadan ve ya battıktan sonra yapılan sulamadır. su ile bitkinin gövdesinden meyvelere kalsiyum taşınır. sulama düzenli yapılmazsa oluşan meyveye yeterli kalsiyum gitmeyecektir. küflenmiş- çürümüş domates meyvesini dalında tutmanın bir anlamı yoktur. biran önce meyveyi kopartmak lazım.


DOMATES OLGUNLAŞTIKÇA NEDEN ÇATLAR ?

Düzensiz sulama domates meyvesinin çatlamasında en önemli rolü oynar. Kurak bir dönemde sık bir sulama yapılıyorsa domates meyvesinin iç kısmı hızlı bir şekilde dolgunlaşacaktır dış kısmı ise gerilecektir. Sonuç olur dış kısım çatlar veya yarık olarak açılır.
Çatlayan bu domatesler yenilebilir ama daha uzun süre saklanamaz.

Domateslerin çatlamasını önlemek için bitkiyi serin tutmak toprağın nemini korumasını sağlamak önemlidir. Saman, gazete kağıdı ağaç dalları ile domates bitkisinin köklerini ve toprağını serin tutabilirsiniz.

EK bilgi:

Kurak bir dönemde toprak nemi minimumdur.
aşırı sulama **** yağmur yağdığı zaman Köklerden bitkiye ve meyveye giden topraktaki BESLEYİCİ MADDELER hızla çözünür ve besinler suyla beraber toprağın alt seviyelerine iner. Köklerde geçirgenlik faktörü düşer ve su daha kolay ve hızlı bir şekilde bitkiye ulaşır. Meyvenin epidermisi ( üst derisi) gerilir ve meyveye ulaşan bu fazla suyu absorbe edemeyecek duruma gelir ve sonuç olarak çatlar.


DOMATESİN BİR KISMI NEDEN YEŞİL OLARAK KALIR VE OLGUNLAŞMAZ?


Domatesin üstünde yeşil veya sarı renkte bir bölge mevcutsa ve meyve olgunlaştıkça bu yeşil bölge daha da belirginleşir.
Sebepleri arasında çok uzun süren sıcak havalar veya meyvenin gereğinden çok fazla direk güneş ışığına maruz kalmasıdır. Meyvedeki klorofil normalde meyve olgunlaşırken parçalanır, çok sıcağa maruz kalan meyvelerde bu parçalanma olmaz veya çok yavaş olur.

Bu problem daha çok heirloom diye tabir edilen atalarımızdan kalma tohumlarda yaygındır. çünkü çoğu hybrid domates tohumlarında bu gen ile oynanmıştır.

Eğer domates meyvenizde bu tür problemler varsa domateslerinizi ağaç yaprakları ile direk güneş etkisinden koruyunuz. Problem hala devam ediyorsa hala yeşil iken domatesleri kopartıp serin ve direk güneş almayan bir yerde olgunlaşmaya terk ediniz.

Bu tür domateslerde yenilebilir. Sağlık açısından sakıncası yoktur.

PayPal